Pagirių kaina: bandymas jų atsikratyti gali blogai baigtis

pagirios-63635102

Paskaičius, kiek nuostolių įmonėms ir valstybei padaro kasmetinis piktnaudžiavimas alkoholiu per šventes (nekalbant apie fizines linksmai šventusių asmenų kančias), norisi galvoti, kad žmonija jau seniai privalėjo atrasti, kaip gydyti pagirių sindromą.

Tačiau iki šiol efektyvaus ir universalaus vaisto nuo pagirių nėra. Tas, kas jį išras, turėtų patekti į istoriją, rašo „BBC Capital“.

Visiems žinomi liaudiški metodai nuo pagirių. Netrūksta ir šiuolaikinių priemonių, pradedant aspirinu ir baigiant lašinėmis. Nėra abejonių, kad šventiniu periodu visos šios priemonės yra naudojamos. Tačiau ar jos veiksmingos? Ir kokia yra po švenčių bandančių atsigauti darbuotojų kaina?

Jungtinių Valstijų ligų kontrolės ir prevencijos centrai apskaičiavo, kad piktnaudžiavimas alkoholiu Jungtinių Valstijų ekonomikai kasmet atsieina daugiau kaip 220 mlrd. dolerių (261,8 mlrd. eurų (890 mlrd. litų) – arba 1,90 dolerio (2,2 euro, 7,6 lito) už kiekvieną gėrimą. 72 proc. nuostolių susidaro dėl kritusio žmonių darbingumo.

Tačiau ši problema aktuali ne tik JAV. Australijoje per paskutines dvi metų savaites dėl prastos savijautos ir sumažėjusio darbingumo prarandama 2 mlrd. Australijos dolerių (2,8 mlrd. eurų, 9,5 mlrd. litų) o apie 10 proc. apklaustų darbuotojų planavo imti tris nedarbingumo dienas, kad atsigautų po švenčių, rodo 1 tūkst. žmonių apklausa, kurią atliko įmonė „Sanofi-Aventis Healthcare Pty“, gaminanti miltelius „Recoverlyte“, padedančius organizmui atsigauti po vėlyvų išgertuvių. Iš tų žmonių, kurie po įmonės kalėdinio vakarėlio vis dėlto atėjo į darbą, daugiau kaip ketvirtadalis pripažino, kad jų darbingumas siekė vos 50 proc.

Didžiojoje Britanijoje ekspertai apskaičiavo, kad šventinio sezono pagirios verslui atsieina 260 mln. svarų (182 mln. eurų, 618,8 mln. litų). 1,5 tūkst. žmonių apklausa, kurią surengė kelionių svetainė lastminute.com, nustatė, kad kitą dieną po įmonės kalėdinės šventės apie 25 proc. darbuotojų dirba mažiau kaip 4 val. per dieną, o dar 20 proc. visai neateina į darbą.

„Alkoholio vartojimas taip pat turi daug socialinių ir ekonominių pasekmių asmenims, šeimoms, darbovietėms ir visuomenei apskritai“, – rašoma mokslinės literatūros apžvalgoje, kurią atliko Toronte įsikūręs Europos Komisijos Priklausomybių ir psichinės sveikatos centras. – Šios pasekmės prisideda prie stulbinančių alkoholio vartojimo socialinių nuostolių, kurie Europoje gali sudaryti 155,8 mlrd. eurų per metus“.

Iki šiol nėra efektyvaus vaisto nuo pagirių, sako Utrechto universiteto Farmacijos mokslų instituto profesorius Jorisas Versteris, taip pat parašęs nemažai mokslinių straipsnių apie galimas pagirių gydymo priemones. „Vienintelis būdas išvengti pagirių yra saikingas alkoholio vartojimas“, – sako jis.

Nacionalinis piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo institutas (NIAA), priklausantis JAV Nacionaliniams sveikatos institutams (NIH), taip pat laikosi tokio požiūrio. „NIH neskiria pinigų pagirių gydymui. Tiesiog stengiamės užkirsti kelią, kad žmonės nevartotų tiek alkoholio, kad po to justų pagirias“, – sakė NIAA vadovas George`as Koobas.

Žinovų teigimu, norint išvengti pagirių, reikia gerti daug vandens. Taisyklė paprasta: po kiekvienos vyno taurės rekomenduojama išgerti stiklinę vandens.

Christy Canterbury, viena iš 300 žmonių visame pasaulyje, turinčių vyno magistro laipsnį, sako, kad pagirios yra jų profesinė rizika, kurios ji išvengia, kiekvieną taurę alkoholinio gėrimo kaitaliodama su vandeniu. „Stiklinė vandens kiekvienai taurei vyno tikrai sulėtina apgirtimą, nuplauna jūsų gomurį ir padeda suvaldyti pagirias“, – teigia ji.

Tačiau J. Versteris pažymi, kad vanduo nėra pati paprasčiausia išeitis. „Alkoholio sukeltos pagirios nėra vien tik dehidratacija, – sako jis. – Dėl šios priežasties vien tik vanduo nepadeda palengvinti pagirių. Jis gali sumažinti sausumą burnoje, numalšinti troškulį ar galvos skausmą, tačiau bendras silpnumas, kuris būdingas pagirioms, išlieka toliau. Labiau tikėtina, kad pagirias nuo alkoholio skatina imuninė sistema“.
Problema, sena kaip pasaulis

Žmonija gydymosi būdų nuo pagirių ieško dar nuo tada, kai atrado fermentaciją. Sirai maišydavo sutrintus kregždžių snapus su miros aliejumi, kad numalšintų galvos skausmą, senovės graikai nuo pagirių vaduodavosi virtais kopūstais, o mongolai nuo galvos svaigimo valgydavo pomidorų sultyse marinuotas avių akis.

Šiandien farmacijos įmonės ir žolininkai siūlo savas kofeino ir nuskausminamųjų preparatų kombinacijas. Tai gali būti vandenyje šnypšiančios piliulės iš aspirino bei kofeino, ar didelės vitamino B dozės.

Šiuolaikinė medicina taip pat siūlo lašines, kurios gali būti prijungtos privačiose rehidratacijos klinikose Londone, Čikagoje, Niujorke, Las Vegase ir kituose miestuose. Už 150 – 250 dolerių (178 – 297 eurus, 606 -1011 litus) gydytojas ar kvailifikuotos medicinos seserys pagirių kamuojamam pacientui pastatys lašinę su fiziologiniu tirpalu ir vitamino B papildais.

„Paprastai nepraėjus nė pusvalandžiui, tokie pacientai jau atsigauna“, – sako gydytojas Adamas Nadelsonas, statantis lašines paciento namuose. „Jei savijauta prasta, nereikėtų eiti į darbą“, – teigia jis. Maždaug pusę jo pacientų sudaro pagirių kamuojami žmonės. Likę klientai lašinėmis stengiasi įveikti laiko juostų skirtumus ar peršalimą. Paklaustas, kodėl lašinė yra geriau už 1 litrą vandens, kurį galima išgerti, A. Nadelsonas atsakė, kad viskas priklauso nuo absorbcijos. „Organizmas daugiausia gali pasisavinti tik maždaug 50 proc.

Koobas savo ruožtu įspėja, kad lašinių klinikos, siūlydamos greitą išsivadavimą nuo pagirių, gali dar labiau pagilinti girtavimo problemą. „Kiekvieną kartą, statant lašinę, iškyla infekcijos pavojus, o tai yra brangu, – sakė jis. – Galiausiai toks gydymo metodas skatina žmones dar labiau gerti“.

 

Pagal Delfi.lt

 

Tags:
About Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>